CHP’li Ağbaba’dan Bakan Nebati’ye reaksiyon: ‘Altta kalanın canı çıksın’ diyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya Vilayet Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

CHP’li Ağbaba, şunları söyledi:

“TÜİK MİLYONLARCA MEMUR VE EMEKLİNİN ARTIRIMINA EL KOYDU”

“Ülkede her kurumda yaşanan kaoslar en sonunda TÜİK’e de sıçramış oldu. Tabir yerindeyse TÜİK son günlerde kaynayan kazana dönüştü. TÜİK’te geçen ay evvel Fiyat İstatistikleri Daire Lideri Cem Baş istifa etmişti. Geçtiğimiz hafta ise TÜİK’te tüketici fiyatlar endeksini hesaplayan ünitenin başındaki isim olan Mustafa Teke vazifesinden ayrıldı. En sonunda TÜİK’te tam 20 bölge müdürü Erdoğan’ın imzası ile değişti.

– Milyonlarca memurun, emeklinin, çalışanın yazgısını TÜİK belirliyor. TÜİK’in açıkladığı datalarla milyonlarca vatandaşın alacağı fiyat belirleniyor. TÜİK geçen hafta açıklamış olduğu aylık 2,98 enflasyon artışı ile artırım oranlarının açıklanmasına daha bir ay varken, şimdiden bilgileri karartmaya başladı. Piyasaların, ekonomistlerin geçen ayki aylık enflasyon beklentisi yüzde 6-7,5 ortasındayken TÜİK her nasıl olduysa zamsız bir günün geçmediği mayıs ayında enflasyonun aylık artışını 2,98 olarak açıkladı. Yetmedi, 20 yıldır açıklanan unsur sepetinin açıklanmasına son verdi.

Şayet TÜİK piyasalarında beklentisi olan gerçek enflasyon artışını açıklamış olsaydı, temmuz ayında memur ve emekliler daha fazla artırım alacaktı. Artık temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkının yüzde 39 ile yüzde 40 ortasında olacağı söyleniyor. Şayet ki mayıs ve haziran ayında yüzde 6’lık bir artış yaşansaydı memur ve emekliler yüzde 48 ve üzerinde bir artırım alacaktı. Şu anda TÜİK milyonlarca memur ve emeklinin en az 8 ila 9 puan ortası artırımına el koymuş durumda. Bilgilerle oynayarak çalışanlara daha az artırım vermek, emek gaspıdır, hırsızlıktır. Kendilerinin dahi inanmadığı datalara milyonlarca vatandaş neden inansın?”

“NEBATİ AÇIK AÇIK ‘ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN’ DİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, 6 ay evvel yaptığı açıklamada enflasyonun ocak ayında pik yapacağını lakin 2023 seçimlerine Türkiye’nin enflasyonda tek haneyle gireceğini savunmuştu. Nebati bu kelamları söyledikten sonra enflasyon TÜİK’in karartmalarına karşın mayıs ayında yüzde 73,50 ile 24 yılın doruğuna çıktı. 2023 yılı için tek haneli enflasyon varsayımını ise yüzde19,9 ile iki haneye çıkardı.

– AKP’de alışılagelmiş çark etme kültürüne Nebati de ahenk sağlamış oldu. Bu ortada Nebati’den bir itiraf daha duymuş olduk. ‘Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık’ diyor ve ekliyor; ‘Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar’.

Nebati bu itirafıyla; 10 milyona yakın minimum fiyatlı ve ailesini, 13 milyondan fazla emekli ve hak sahibini, 5 milyona yakın kamu çalışanını, küçük esnafı, çiftçiyi, ülkede emeği ile geçinen herkesi şuurlu bir biçimde açlığa ve yoksulluğa terk ettiklerini açık açık itiraf etmiş. Nebati velhasıl ‘biz yalnızca zengini ve yandaşı daha fazla varlıklı etmek, emeği ile geçinmeye çalışan milyonlarca fiyatlı vatandaşı ise daha fazla fakirleştirmek için varız’ diyor. Altta kalanın adeta canı çıksın diyor.”

“SEN ‘TÜRKİYE DEMEK’ DEĞİLSİN!”

“Erdoğan “Dünyada her kim bu kardeşinize saldırıyorsa aslında Türkiye’ye saldırıyor demektir” diyor. Elbette ülkenin cumhurbaşkanına karşı bir hücum olursa bunun karşısında biz de dururuz. Lakin ortada bu tıp bir atak yokken, kendi tabanını konsolide etmek için inatla ve ısrarla sanal düşman yaratılmak isteniyor. Seçim yaklaştı, halkı; milliyetçilikle kandırmak için yeniden birebir senaryoya başvuruyor.

– Sayın Erdoğan’a hatırlatmakta fayda var ‘sen Türkiye demek değilsin.’ Sen seçilmiş ve önümüzdeki seçimde seçilmeyecek olan düz beşersin. 5 yıllığına seçilmiş bir cumhurbaşkanının Türkiye’nin sahibi üzere hareket edip, kendisini Türkiye ile özdeşleştirmesi ayrıyeten ele alınması gereken ruhsal bir meseledir. Kusura bakmasın koltuğunun bekası için Türkiye’yi ateşe atmak istemesine müsaade veremeyiz. Türkiye birden büyüktür. Erdoğan’ın üzülmesine gerek yok. Şahıslar sarfiyat devlet kalır. Erdoğan da birinci seçimlerde gidecek, devletimiz devam edecek.”

“YILAN KISSASINA DÖNEN 3600”

“Erdoğan bugün kabine toplantısının akabinde 3600 ek gösterge çalışmasının ayrıntılarını paylaşacağını açıkladı. Aylardır 3600 ek gösterge ile ilgili bir çalışma yapıldı. Çalışmaya yalnızca iktidar yetkilileri ve Memur-Sen sendikası katıldı. Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren ek gösterge konusunda ne öteki sendikaların görüşü alındı ne de kamuoyu ile açık açık bilgi paylaşıldı. Umarız ki bu düzenleme geçmişte olduğu üzere kimseye danışılmadan bir gece KHK’sı ile çıkan taşeron düzenlemesine benzemez. Lakin şu unutulmasın ki bugün iktidar bu düzenlemeyi her ne kadar gizleyerek yapıyor olsa da Genel Liderimizin 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalarının sayesindedir.

– Emekliye bayram ikramiyesi, eksik de olsa taşeron emekçilere takım verilmesi, taban fiyat artışları, minimum fiyattan vergi kesintisine son verilmesi nasıl Genel Liderimizin sayesinde hayata geçirildiyse, 3600 ek gösterge probleminde de iktidara bu düzenlemeyi yapmaya zorlayan Genel Liderimizdir. Artık EYT mağduriyetine son vermek için, takım hakkından yararlanamayan taşeron personellerinin takıma geçirilmesi için, en düşük emekli aylığının taban fiyat düzeyine yükseltilmesi için, minimum fiyatın açlık hududunun altında kalmaması için, birinci seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara daima birlikte taşıyacağız.”

“HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDA ÜRETİCİYE 1 KURUŞ VERMEDİ”

Malatya’da 14-15 Nisan geceleri son yılların en tesirli zirai don olayı yaşandı. Akçadağ, Battalgazi, Yeşilyurt, Yazıhan, Darende, Kale, Elâzığ Baskil üzere düşük rakımın olduğu yerlerde yüzde 70’in üzerinde bir ziyan oluştuğu lisana getirildi. Zirai don nedeniyle çiçek yahut tomurcuk kademesinde bulunan kayısının ne kadar etkilendiğini belirlemek için Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü gruplarının, mahalle bazında hasar tespit çalışmalarına 15 Nisan’da başlandığı açıklanmıştı.

Çalışmalar kısa müddette tamamlanacak denildi lakin, ortadan 50 gün geçmesine karşın hasar tespit sonuçları açıklanmadığı üzere, üreticilere 1 kuruş takviye de verilmedi. AKP milletvekilleri zirai dondan sonra teker teker açıklama yapıp ‘Çiftçimizin yanındayız’ dediler. Birinci gün halkın gazını almak için yanınızdayız diyenler 50 gündür ortalarda görünmüyorlar. ‘Hasar tespiti Cumhurbaşkanına sunulacak ve takviye talep edilecek’, ‘Tarım Bakanı Malatya çiftçisinin yanında’, ‘Tespit sonrası halkın yaraları sarılacak’ dediler lakin her vakit ki üzere Malatyalı üreticiyi yüz üstü bıraktılar.

– Devlet en sıkıntı anında vatandaşının yanında olmayıp ne vakit olacak? Hasar tespitinin bir an evvel tamamlanmasını bekliyoruz. Yalnızca borçları erteleyerek bu yara sarılmaz. Hasar gören tüm üreticilere, hasarlarının boyutuna nazaran nakdi katkı sunulmalıdır. Bu süreç daha fazla uzatılmadan Malatyalıların beklentileri karşılanmalıdır”

“TARIM BAKANLIĞI TAKVİYELERİNDE MALATYA’YA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ”

“Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Kırsal Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi yeterince yapılan Makine Ekipman Hibe Takviyesi müracaatları geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Motorlu çapa makinesi, sırt tırpanı, motorlu şarjlı testere/tırpan, pülverizatör üzere makine ve ekipmanlarının desteklenmesini amaçlayan hibe programında ortalarında Malatya’nın da bulunduğu birtakım kentlere haksızlık yapıldığı belirtiliyor. Malatya makine ekipman hibe konusunda istediğini alamazken bir öbür mağduriyet de sulama hibelerinde yaşanıyor.

– 81 İlin sulama hibesi için müracaatların akabinde 27 ilin hibe dayanağında kesintiye gidileceği bu vilayetlerden birinin de Malatya olacağı belirtiliyor. Malatya’nın 8 milyon liralık sulama hibesi için müracaat yaptığı, bu sayıdan 2 milyon liralık kesintiye gidilebileceği belirtiliyor. Böylelikle bir tarım kenti olan Malatya’da hem makine ekipman hibe takviyesi hem de sulama hibesinde bir defa daha üvey evlat muamelesi görecek. Tarım Bakanlığı tarafından en çok takviye verilmesi gereken kentlerden biri olan Malatya’nın takviyelerden yoksun bırakılmasının düşündürücü. Çok verimli topraklara sahip, üretim ölçüsü ve üretici sayısı ile kıymetli bir kent. Lakin bu kadar verimli topraklara sahip olmasına karşın, AKP tarafından bir türlü istediği kıymeti alamamaktadır.

Tarım Bakanlığı kentler ve üreticiler ortasında ayrım yapıyor. Malatya’da 2 bin 476 üretici makine ekipman dayanağına müracaat yapmış,476’sına takviye çıkmış, komşu vilayetlerimizin birinde 600 üretici hibeye müracaat yapıp 441 adedine takviye verilmiş. Yani Malatya’da her 5 şahıstan 1’i takviye alırken, komşu vilayetimizde neredeyse her müracaat yapan kişi dayanak alabilmiş. Bu çelişki ve haksızlığın sebebi kamuoyuna kesinlikle açıklanmalıdır. Malatya’nın sulama suyu konusunda yıllardır problemler çözülemiyor. Milletvekili olduğum günden beri Malatya’nın sulama suyu sıkıntılarını konuşuyoruz.

– Sulama yetersiz olduğu, sağlıklı bir sulama planlaması yapılmadığı için vakit zaman kanalizasyon suyuyla bile sulama yapıldığını biliyoruz. Bu kaideler altında Malatya’nın sulama hibesinde kesintiye gidilmesini düşünmek bile hüzün verici. Sulama Hibesi dayanağının kesileceği vilayetler ortasına Malatya’yı almak kimin fikridir? Buna neden muhtaçlık duyulmuştur? Bir taraftan sulama hibelerinin kesintilerini konuşurken, öteki tarafta Malatya’da su çalıştayı düzenlenmesi başlı başına çelişki. Makine ve ekipman ile sulama projelerinde Malatya’nın uğradığı haksızlıklara son verilmesini istiyoruz.”

“MALATYASPOR’UN KÜME DÜŞMESİNİN TEK NEDENİ AKP’LİLERDİR”

“Herkesin göz bebeği Malatyaspor makûs idare ve siyasetçiler nedeniyle küme düşürüldü. Lideri sevmiyorlar diye Malatyaspor’a çelme taktılar. Malatyaspor’a dayanak verin dedik. Cumhuriyet Halk Partisi olarak deplasman masraflarına yardımcı olduk. Oyuncularımız otel bulamazken biz Malatyaspor’a sahip çıktık. Bir kulübe mahallî idareler takviye olmazsa kulübün ayakta kalması çok güç. Milletvekilleri toplantılar yaptı, iş insanlarının kadroya takviyesini engellediler. Yeni Malatyaspor’un küme düşmesinin tek nedeni AKP’li siyasetçilerdir.

– Kulüp Lideri Adil Gevrek, yıllık olağan genel mali heyette ne diyor? “’Milletvekillerimize, belediye liderlerimize, iş adamlarımıza sesleniyorum; siz 2 sene evvel toplanıp bir ortaya gelebiliyordunuz. ‘Adil Gevrek istifa etsin’ diye toplanıyordunuz. Beni çağırın, hesap sorun, bu borcu size tek tek anlatayım. Bir ortaya gelip, nasıl çıkarız bunun hesabını yapalım. Ancak sizin derdiniz o değil ki.

– Adil Gevrek’in bu açıklamaları itiraf niteliğindedir. Politikler, yalnızca kulüp liderini istifa ettirmek için dayanaklarını çektiler. Zira menfaatleri bitti. Yeni Malatyaspor’u siyasetlerine alet ettiler. Başarılı olduğunda en önde fotoğraf karelerinde yer alanlar, kadro küme fikir kaçıp gittiler. Hem iş beşerlerine hem mahallî idarelere Malatyaspor’a sahip çıkma konusunda davetimizi yineliyoruz.”

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
bursa escort kusadası escort davutlar escort gorukle bursa görükle escort bursa bayan escort tuzla escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
bursa escort görükle escort casibom casibom casibom jojobet holiganbet casibom bets10 jojobet deneme bonusu jojobet
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
escort ankara
etlik escort kızılay escort bayan eryaman escort bayan
bursa escort bursa merkez escort görükle escort bursa sınırsız escort görükle escort bayan bursa bayan escort gaziantep escort porno izlegaziantep escort bursa escort görükle escort