İlhan Palut: Avrupa’da ses getirecek bir grup olgusunu yaratmanın çabasını vereceğiz

Konyaspor Teknik Yöneticisi İlhan Palut, “Takımımla bir arada Avrupa kupalarında inşallah Türk futbolunu en âlâ formda temsil edip, bunu olumsuzluğu kırmak istiyoruz. Anadolu grubu olarak ligde güzel sonuçlar alıp Avrupa’da Avrupa ekipleriyle başa baş gayret edip, ses getirecek bir kadro olgusunu yaratmanın çabasını vereceğiz” dedi.

Spor Toto Muhteşem Lig’de 68 puanla 3’üncü sırada yer alan İttifak Holding Konyaspor, ülkemizi UEFA Konferans Ligi’nde temsil edecek. Yeşil-beyazlı gruba bu başarıyı yaşatan teknik yönetici İlhan Palut, Sporlig mecmuasına açıklamalarda bulundu. Konyaspor’un şampiyonluk yarışından gelecek planlarına dair bir çok hususta kıymetli değerlendirmelerde bulunan İlhan Palut, “Şimdi 2 sene öncesine gitmek lazım. 2 sene evvel Konyaspor; Başakşehir ve Trabzonspor galibiyetleriyle son anda ligde kalmayı başarmıştı. Her ne kadar küme düşme kaldırılmış olsa da. Geçen dönem Konyaspor’a geldim. Vazifeye geldiğim sene küme düşme sınırına çok yakın bir ekip devraldık. Bu dönem başında oyuncularımla yaptığım toplantıda onlara; 2 yıldır Konyaspor’un sıralama olarak verdiği uğraşın ne topluluğa, ne onların mesleklerine, ne de bizim antrenörlük amaçlarımıza hiç bir halde uymadığını söyledim. Bu dönem başı Erzurum kampının birinci toplantısında oyuncularımızla yaptığımız konuşmada; ‘biz bu sene ligde fark yaratan kadrosu olmalıyız’ dedim. Şöyle ki her sene doğal olarak 4 büyük şampiyon adayının ortasına sürpriz olarak bir grup girerdi. İşte biz bu sene bu farkı yaratan kadro olalım ve üst sıraları hedefleyelim dedik ve oyuncularım da buna takviye verdi. Grup olarak yalnızca dayanak vermek yetmiyor, bu gayeye inanmak ve bunun uğrunda çok çalışmak gerekiyordu. Dönem boyunca biz bunu gerçekleştirebildik. Periyot dönem düşüşler ve istemediğimiz sonuçlar da oldu lakin bizim için 38 hafta çok uzun bir maraton oldu. Alışılmış ekipte ayrılanlar oldu bunun yanı sıra üzücü olaylar da yaşadık. Kadromun 38 hafta gösterdiği gayretle ligi 3’üncü sırada bitirdik. Bu dönem başı gayemiz sıralama değil de fark yaratmaktı, onu da başardığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“ŞANSSIZ MAÇLAR KAYBETTİK”

Ligde şanssız maçlar kaybettiklerini lisana getiren İlhan Palut, “Başakşehir deplasmanına gittik erteleme maçı oynamaya orada hiç hak etmediğimiz 2-1’lik yenilgi aldık. Birinci yaramızı orada aldık. Ondan sonra Alanyaspor deplasmanına gittik maç 5-1 bitti birinci yarı 4-1 bitti her şeyi gerçek yaptığımız bir maçtı çabucak hemen çok enteresandır orada bir kırılma yaşadık. Birtakım istemediğimiz hakem yanılgıları da oldu. Bunların yanı sıra İsmail hoca ile birlikte Fenerbahçe’nin nitekim çok âlâ bir çıkış yakalaması, bunlar değerli etkenlerdi” biçiminde konuştu.

“OYUNCULARIM BU BÜYÜK ACIYA KARŞIN AYAKTA KALMAYI BAŞARDILAR”

İlhan Palut, Ahmet Çalık’ın vefatı ve gayeler ile ilgili, “Allah kimsenin başına bir daha vermesin. Çok büyük bir şoktu. Oyuncularım bu büyük acıya karşın ayakta kalmayı başardılar. Ahmet’i futbolcu olarak çok aradık. Grubun kazanmak isteyen, uğraş eden, hırslı deneyimli bir karakteri olarak aradık. Takımıza sinerji veren harikulade bir kişilik olarak yüz de yüz aradık. Natürel ki Ahmet’in kaybı bilhassa defansif manada bir tık geri aldı lakin bunu çok lisana getirmiyoruz, acımızı içimize gömdük. Bir sefer daha Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun. Futbol olarak bize tesiri oldu, bir tramvatik tesiri yüzde yüz oldu. Mesela tahminen O’nun yerine oynayan oyuncumuz üzerinde oldu. Zira misyonunu çok güzel yapan bir arkadaşı aramazdan ayrıldı. Bir anda yük onun omuzlarına bindi. Periyot dönem harika işler, devir periyot de yanlışlar yaptı. O bölgede bir sistemimiz, bir istikrarımız vardı. Tahminen futbolumuz bozuldu fakat bir insanın kaybı çok daha değerli. O yüzden futbolun bize verdiği ziyanı konuşmak bana anlamsız geliyor” dedi.

“KONFERANS LİGİNDE MAKSADIMIZ KÜMELERE KALMAK”

UEFA Konferans Ligi hakkında konuşan Palut şunları lisana getirdi: “Şimdi şöyle düşünmüyoruz; ligi 3’üncü sırada bitirdik. Avrupa’ya gideceğiz. Daha ne yapalım? Kâfi. Bu bizim için yeteli değil. Tek gayemiz doğal ki kümelere kalmak. Play-Off’la berber üç ön eleme oynayacağız. Burada çekeceğimiz kura da kıymetli doğal. Zira hatırlarsanız geçen sene dönem başı hazır bir Trabzonspor vardı lakin Roma ile eşleşti ve onlar için işler çok zorlaştı. İnşallah bizim içinde en başta düzgün bir kura olur. Ülkemizi çok âlâ temsil etmeye çalışacağız.”

“HAKEMLERİMİZİN ÜZERİNDEKİ BASKIYI AZALTMAK İÇİN HERKESE MİSYON DÜŞÜYOR”

Türkiye’de hakemlik yapmanın kolay olmadığını söz eden İlhan Palut, “İnanılmaz bir baskı altında maç yönetiyorlar, çok büyük değişimler var. Bir anda hakemin misyonuna son verilebiliyor, sonra geri dönüyor. Yaptığı bir kusur ile bir arada tahminen yıllarca inşa ettiği mesleği bir anda yerle bir olabiliyor. Artık burada bu kadar baskı altında maç yöneten hakemlerin kusur yapması kadar olağan bir şey yok. Evet bizim aleyhimize de çok net yanlışlar yapıldı lakin ben buna yalnızca yanılgı demek istiyorum. İnşallah yanılgıdır. Bir futbol adamı olarak o denli düşünmek istiyorum. Kimin üzerine misyon düşüyorsa futbol kamuoyunun, yöneticilerin, biz teknik yöneticilerin, futbolcuların kimin üzerine misyon düşüyorsa hakemlerin üzerindeki baskıyı bir formda azaltmamız, aşağı çekmemiz gerekiyor ki onlar da daha rahat bir halde maçları yönetebilsinler. Ben yalnızca kendi ekibimle alakalı değil genel manada bu yılki hakemlerin performanslarını yetersiz buldum. Lakin dediğim üzere bu performansları bu duruma getiren etmenleri de göz gerisi etmememiz lazım” dedi.

“HATAYSPOR HOŞ DÖNEMLER GEÇİRİP BAŞARILI BİR MANZARA VERDİ”

Hatayspor’un ligdeki performansının sorulması üzerine İlhan Palut, “Ben Hatayspor’da 2 yıllık bir deneyim sağladım Ömer Erdoğan hocayla bir arada. 2 sene hakikaten çok uygun bir başlangıç, yeni çıkan bir grup olmasına karşın bu sene de Hatayspor lige tekrar uygun başladı birinci yarı boyunca ancak ikinci yarının son ortalarında bir düşüş oldu lakin bence genel manada Hatayspor’un 2 yıllık Üstün Lig performansı göz önüne alındığı vakit son derece kabul edilebilir, başarılı işler yapan ve bu 2 sene içerisinde negatif bir kaygı yaşamadan hoş dönemler geçirip başarılı bir manzara verdi” dedi.

“GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ TAKIM İSTİKRARINI YAKALAYAMADI”

İlhan Palut, 3 büyükler ile ilgili olarak, “Sistematik olarak baktığın vakit bu kulüplerde bir istikrarsızlıktan genel manada bahsedebilir miyiz yüzde 100 bahsedebiliriz. Yani bahsettiğiniz vazife değişiklikleri tahminen idari manada da bunlar yaşandı. Bir kez bu eksi bir etmen lakin işte olaylara daima 3 büyüklerin İstanbul kadrolarının başarısızlığı istikametinden değil, bazen de işte bu makasın kapandığı artık başka ekiplerinde tahminen daha mütevazı takımlarla, sisteme bağlı oyunlarla, büyük kadroların karşısında daha büyük sonuçlar alabildiği onları puan kaybına daha çok uğratabildiği gerçeğini de yadsımamamız gerekiyor. Artık biliyorsunuz Türkiye liginde 3 milyon, 4 milyon Euro maaşlar verilme bahtı kalmadı bu da yabancı oyuncularda büyük gruplarında tahminen bir tık daha mütevazı yatırımlar yapmasına neden oldu. Bu biçimde ne oldu, makas biraz daha daraldı. Bunun üstüne ben kendim için söylemiyorum yeni kuşak antrenörler, genç antrenörler, ortaya koydukları sistem, disiplin, çalışma dileğiyle bir arada ne yaptı, kendilerinden daha yüksek maliyetteki takımlara karşı daha uygun bir duruş, performans sergilediler bunun da tesiri var. Lakin ben bilhassa ne Galatasaray’da ne Beşiktaş takım istikrarını yakalayamadı. Beşiktaş bilhassa sakatlıklarla çok boğuştu sonra geç kaldı, oyuncular ritim tutamadı, amaçlardan kopuldu. Galatasaray genç bir grupla yola çıktı burada evet tahminen o bahsedilen oyuncular, Türkiye’deki yarış sistemi, Galatasaray bir kulübün baskısını kaldırma da bence çok başarılı olamadılar şimdi. Bir de Galatasaray ve Beşiktaş’ın Avrupa serüvenleri onları bu noktada biraz geride bıraktı. Ben nedenleri bunlara bağlıyorum” diye konuştu.

“İSMAİL KARTAL İLE BÜTÜNLEŞME SKORA YANSIDI”

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’de vazifeye gelmesi ve yakalanan muvaffakiyet ile ilgili konuşan Palut, “Bence İsmail hocanın farkı büsbütün şuydu; taşlar yerli yerine oturdu diyebilirim özetle. Yani her oyuncuyu en yeterli oynayacağı yerde kıymetlendirdi ve Fenerbahçe’nin daha çok mücadeleci, yüksek eden oyuncularla takım yapılanmasına gitti. Ben kadrosu fizik olarak bir evvelki periyoda nazaran çok daha uygun bir düzeyde gördüm. Fizik ve çaba olarak çok daha uygun bir düzeyde olduğunu ve oyuncu-kulüp ahengi, irtibatı, taraftar-oyuncu irtibatının bir biçimde İsmail hoca ile bir arada bütünleşmenin Fenerbahçe’de çok daha net görüldüğünü gördüm bu da skorlara yansıdı. İsmail Hocanın muvaffakiyetini takdir ettim. Lakin alışılmış ki gönül isterdi ki Fenerbahçe daha makûs olsun değil buradaki hakikat bakış açısı. Keşke biz daha az kusur yapsaydık, yani yapabilir miydik evet, daha az kusur yapabilirdik. Rize’yi yenebilirdik, içerde Karagümrük’ü yüzde 100 yenebilirdik zira 3-0, 4-0’a gelebilecek bir maçtı, burada yanılgılar yaptık. Ya da işte dışarıda Başakşehir maçından en az 1 puanla dönebilirdik aslında bu puanları alt alta sıraladığınız vakit biz Fenerbahçe’nin performansına bakmaksızın maksadımıza ulaşabilirdik. Ancak bizde ikinci yarıda yapmamız gerekenden daha fazla yanılgı yaptık” tabirlerini kullandı.

“FENERBAHÇE’DE İSMAİL HOCA KESİNLİKLE TEKRAR MİSYON ALACAKTIR”

Jorge Jesus’un Fenerbahçe teknik yöneticisi olmasını kıymetlendiren İlhan Palut, “Ben burada çok Türk-yabancı diye bakmıyorum yoksa bir Türk hocada başarısız olduğu vakit gönderilir niçin gönderilmesin ki? Yani Türkler gönderilmeyecek diye bir hal mi var? Yok ancak İsmail hoca başarılı, çok yeterli iş çıkardı ancak en azından İsmail hoca şunu kazanmıştır bu süreçten sonra; Fenerbahçe’de İsmail hoca kesinlikle tekrar misyon alacaktır. Zira Fenerbahçe topluluğunun ve taraftarının itimadını kazandı. Tahminen idare bu süreçte bu türlü bir karar vermiş olabilir fakat bence bu İsmail hocanın gösterdiği performansı gölgeye düşürmez. İsmail hoca yine mesleğinde Fenerbahçe ile yükselişe geçti, çok sevildi. Ben hoş bir yer edindiğini düşünüyorum” dedi.

“TRABZONSPOR TAKIMINA YANLIŞSIZ VAKİTTE DESTEKLER YAPTI”

Trabzonspor’un 38 yıl sonra şampiyon olmasını pahalandıran İlhan Palut, “Bir defa Trabzonspor takımına yanlışsız vakitte destekler yaptı, lig başlamadan Trabzonspor’un takımı hazırdı, birlikte çalıştılar ve zati bir evvelki sene Abdullah hoca hatırı sayılır bir mühlet Trabzonspor’la sistemini oturttu aslında elinde birlikte çalıştığı en az yüzde 70’lik bir küme varken nokta transferlerle de bunları destekleyerek kampta bir arada çalışma fırsatı buldu. Topluluğun isteği, hasreti esasen bu sene Trabzonspor iç saha maçlarında bilhassa en agresif seyirci tahminen grubunu en iten seyircilerden biri Trabzonspor’du ve Abdullah hocanın özelinde üst sıralarda yer alan kaçırdığı şampiyonlukların da deneyimiyle tahminen daha az kusur yaptı. Bura da çabucak bahsettiğimiz öbür doğan şampiyonluk adaylarının da yarışta geri de kalmasını da eklersek Trabzonspor’un şampiyon olması da çok doğal bir hale geldi” diye konuştu.

“EN BÜYÜK KAHRIMIZ TAKIM MÜHENDİSLİĞİ”

Türk ekiplerinin en büyük meselesinin plan ve programsızlık olduğunu kaydeden İlhan Palut, “Galatasaray’ın PSV maçına bakıyorum, Beşiktaş’ın 1 yıl evvel Yunanistan’da oynadığı PAOK maçındaki takımına bakıyorum. Çok kritik ön eleme maçlarına bizim gruplarımız hiçbir hazırlık yapmadan çıkıyorlar. Ne takım hazırlığı, ne ekibin bir arada çalışma müddeti, bir sene evvelki takım istikrarını yakalamadan Avrupa kupalarına başlıyoruz. Maalesef kadrolarımızın birçoğu bu yüzden daha ön elemede başarısız oluyor. En büyük problemimiz takım mühendisliği. Plan ve programın olmayışı. Son anda yapılan transferlerle takımların belirlenmesi yüzünden bizim için de Avrupa’da bir formda işin işten geçmesine neden oluyor. Artı, teknik adam istikrarsızlığı. Çabucak çabucak birçok grup lige yeni hocalarla giriyor. Tahminen yeni sitemler üzerinde hazırlanmaya çalışıyor. Bu da tekrar bahsettiğim üzere ekiplerin yaz aylarında bu cins eleme maçlarına bu formda hazır olmamasına neden oluyor. Bu yüzden Avrupa kupalarında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ülkemizde oynanan futbolun fizikî yetersizliği ön planda. Ülkemizde top oyunda da 44 -45 dakika kalırken, Avrupa’nın üst liglerinde topla oynama mühletleri 60 dakikanın üzerinde çıkabiliyor. Bu da oyuncuların kazandığı maç ritminin başka liglerin bizim liglerle baz alındığında bizim çok gerilerde olmamız. Türkiye Ligi’nde oynadığımız maçlarla, fizikî olarak Avrupa liglerine hazırlanmamızın ritim ve fizikî olarak parametrelerde çok sıkıntı olduğu gerçeği de bizi bir biçimde geride bırakıyor” formunda konuştu.

“YENİ JENERASYON HOCALARDAN ÇOK UMUTLUYUM”

Yeni jenerasyon hocalardan çok umutlu olduğunu lisana getiren İlhan Palut, şunları söyledi: “Gerçekten Avrupa’yı, trendi takip eden, en aktüel ve fizikî idmanları takip eden, bunları ölçüp uygulayabilen yeni jenerasyon antrenörler şu anda Türk futbolunda yer almaya başladılar. Yeni dönemde gruplar mevcut yerli hocalarla devam edeceğini düşünüyorum. Ben Türk futbolunun bu krizi, Avrupa ayarındaki makası süratle kapatması gerektiğini düşünüyorum ve bundan umutluyum. Ben de kendi adıma, İlhan Palut olarak bu sene farkı bir misyonum da var. Ekibimle bir arada Avrupa kupalarında inşallah Türk futbolunu en güzel formda temsil edip, bunu olumsuzluğu kırmak istiyoruz. Anadolu grubu olarak ligde yeterli sonuçlar alıp Avrupa’da Avrupa kadrolarıyla başa baş uğraş edip, ses getirecek bir ekip olgusunu yaratmanın çabasını vereceğiz.”

“TÜRKİYE’DE HER EKİBİ ÇALIŞTIRACAK DONANIMA SAHİBİM”

Türkiye’de her ekibi çalıştıracak donanıma sahip olduğunu belirten Palut, “Buna ulusal ekip da dahil. Bunun için mütevaziliğe gerek yok lakin hiçbir misyona, gruba talip değilim. O denli bir şey asla yok. Allah’ın müsaadesiyle hepsini başarabileceğime inanıyorum. Her şeyin yanlışsız bir vakti olduğunu düşünüyorum. Şu an da benim yapmam gereken tek şey Konyaspor’daki başarımızı sürdürmek, benden beklentileri karşılamak. Kimi teknik adamlar derler ya ‘ben de buradayım, hazırım, niçin bana teklif gelmiyor’ diye benim o denli bir durumum yok lakin kendine inanç noktasında da en sıkıntı neresiyse misyona hazırım” diye konuştu.

“AVRUPA MAKSADIM OLAĞAN Kİ VAR”

İlhan Palut, Avrupa maksadı olduğunu tabir ederek, “Evet, basamak basamak var. Neden olmasın. Ben daima şunu söylerim. Bizim nesle çok geç sıra geldi. Neden çok geç sıra geldi? Zira hepsi çok kıymetli teknik adamlardı. Tahminen konfor alanlarını terk etmediler, tahminen Türkiye ligindeki kadroları daima olarak birebir çember üzerinde döndü. Kimse bir yere gitmedi. Bu da neye yol açtı? Alttan gelen antrenörlerin kolay misyon almamasına neden oldu. Süreç tahminen benim Göztepe’ye gidişimle başladı. Bu hususta yeni jenerasyon Türk antrenörlerinin bir halde burada daha hamasetli olması gerekir. Doğal ki bir de bu işin bir pazarlaması, bir PR’ı var, tahminen yurt dışında ön plana çıkartacak teknikler var. Onları çok bilmiyorum lakin bu türlü bir teklif geldiğinde bizim konfor ağının dışına çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki ulusal gruptaki oyuncularımız yurt dışında muvaffakiyetle bizleri temsil ediyorsa, bence Türk antrenörlerde, teknik yöneticilerde Avrupa’da ülkemizi sonuna kadar muvaffakiyet ile temsil edeceğine inanıyorum” halinde konuştu.

“İTALYA VE ALMANYA LİGİNİ ÇOK SEVİYORUM”

İtalya ve Almanya ligini çok sevdiğini belirten Palut, “Tabii ki Premier Lig de var lakin İtalya ve Almanya liginde öbür bir savaş var üzere geliyor bana. O iki lig hoşuma gidiyor” dedi.

“KONYASPOR TARAFTARI BANA DAİMA GÜVENDİ”

Konyaspor taraftarlarına teşekkür eden Palut, şu sözleri kullandı: “Ben birinci geldiğim günden beri bana sahiden çok inandılar ve güvendiler. Berbat oynadığımız ve çok gol yediğimiz maçlar oldu fakat bir an bile dayanaklarını esirgemediler. Ben bunu daima hissettim. İnsan kendine güvenildiğini hissettiği ortamda bir halde başarılı olabiliyor. Konya halkına ve taraftarına bu yüzden çok teşekkür ederim. Bu dönem daha da sıkıntı olacak bizim için. Geçen dönem dayanakları bizim için çok pahalıydı. Bu dönem daha da sıkıntı olacak. Bu yüzden ben yeniden yanımızda olup bize takviye vermelerini istiyorum. İnşallah bizde çabamız ve alacağımız sonuçlarla bunun karşılığını veririz.”

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
bursa escort kusadası escort davutlar escort gorukle bursa görükle escort bursa bayan escort tuzla escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
bursa escort görükle escort casibom casibom casibom jojobet holiganbet casibom bets10 jojobet deneme bonusu jojobet
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
escort ankara
etlik escort kızılay escort bayan eryaman escort bayan
bursa escort bursa merkez escort görükle escort bursa sınırsız escort görükle escort bayan bursa bayan escort gaziantep escort porno izlegaziantep escort bursa escort görükle escort